Jednostka centralna odkurzacza centralnego to urządzenie, w którym silnik napędza turbinę ssącą w celu wytworzenia podciśnienia zasysającego powietrze. Druga część to separatory zanieczyszczeń i zbiorniki, które je przechowują.
Rodzaje jednostek centralnych
Jednostkę centralną można podzielić na kompaktową i dzieloną (split). Ten pierwszy rodzaj jest przeznaczony do małych domów i zawiera silnik, filtr oraz pojemnik na odpady w jednej obudowie. Odkurzacze typu split są najczęściej mocniejsze i składają się z dwóch oddzielnych elementów połączonych rurką. W jednym module znajduje się silnik, w drugim znajduje się separator, filtr i pojemnik na kurz. Podzielna konstrukcja zapewnia więcej miejsca w obszarze przegrody. Ponadto tego typu odkurzacz ma łatwy dostęp do filtrów i koszy na śmieci. Przy wyborze jednostki centralnej należy wziąć pod uwagę nie tylko długość i rozmieszczenie instalacji, ale również opory miejscowe, jak np. rury, trójniki i dodatkowe filtry.
Najlepiej podczas zakupu jest przedstawić plan instalacji sprzedawcy, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie. Ważna jest nie tylko wydajność odkurzacza, ale również wytwarzane podciśnienie (kPa) i wydajność (m3/h). Te trzy parametry przede wszystkim decydują o szybkości i jakości czyszczenia. Ważne są również: sposób filtracji szkodliwych substancji (separacja cyklonowa jest najskuteczniejsza w domu), poziom hałasu (głównie w przedziale 55-80 dB), wykonanie oraz długość gwarancji. Pod względem funkcjonalności i dodatkowych rozwiązań zdecydowanie warto wybrać model z dodatkowym przyłączem ssącym na korpusie. Po podłączeniu węża można łatwo posprzątać garaż lub samochód.
Jednostki centralne w odkurzaczach
Jednostki centralne odkurzaczy centralnych mogą być wyposażone w mniej lub bardziej zaawansowany system filtrowania zanieczyszczeń. Najprostsze i najtańsze urządzenia z separacją workową zbierają odpady i pyły w papierowych lub płóciennych workach. Niestety siła ssąca urządzenia maleje wraz ze stopniowym zapełnianiem się.
W metodzie odwróconego worka zasysane brudne powietrze unosi lekko obciążony mieszek tekstylny, a po wyłączeniu odkurzacza grawitacja powoduje, że miechy opadają i wrzucają zanieczyszczenia do zbiornika. Worki takie należy od czasu do czasu wyjmować w celu oczyszczenia z nagromadzonego na nich brudu. Filtracja wodna jest praktycznie bezobsługowa, ponieważ woda jest wtryskiwana do ujęcia tuż przed jednostką centralną i ta woda (wraz z zanieczyszczeniami) dostaje się do zbiornika i często jest automatycznie odprowadzana do kanalizacji. Takie rozwiązanie powszechnie spotykane jest w pensjonatach, niewielkich hotelach i rezydencjach.
Separacja cyklonowa to idealne rozwiązanie do użytku domowego, nawet dla alergików. Odkurzacz zasysa zanieczyszczone powietrze siłą odśrodkową i wprawia je w ruch obrotowy. W efekcie cięższe cząstki opadają na dno zbiornika retencyjnego, a lżejsze przylegają do jednego lub kilku specjalnych filtrów (filtry należy okresowo wymieniać lub czyścić).
Odkurzacze centralne mają znacznie większą pojemność worka lub pojemnika na śmieci niż konwencjonalne odkurzacze. Zwykle waha się ona od 12 litrów do 30 litrów. Teoretycznie można nie patrzeć do niego przez rok, ale w praktyce warto go opróżniać lub wymieniać co trzy miesiące.