Zęby wymagają ciągłej ochrony i dbania o nie, choć wiele osób ignoruje je nieodpowiedzialnie. Brak prawidłowej profilaktyki i pielęgnacji może doprowadzić do poważnych chorób zębów i jamy ustnej, z którymi możemy później zmagać się przez długi czas. Dodatkowo może to przysporzyć nam nie tylko kłopotów, ale również cierpienia i sporych wydatków. Wiele osób postrzega leczenie kanałowe jako najgorszą z możliwości, poza oczywiście utratą zębów.
Czym jest leczenie kanałowe?
Endodoncja lub także leczenie endodontyczne to proces leczniczy, który polega na usunięciu uszkodzonej miazgi wypełniającej ząb z komory oraz kanałów zębowych, a następnie na dezynfekcji i uzupełnieniu luk materiałem (na przykład gutaperką). Proces składa się z kilku etapów, podzielony jest najczęściej na kilka sesji oraz wykonywany pod narkozą lub silnym znieczuleniem.
Przebieg leczenia krok po kroku
Pierwszym etapem jest otwarcie komory zęba, co zapewnia możliwość usunięcia martwej lub żywej jeszcze miazgi w zależności od zaawansowania choroby. W fazie oczyszczania usuwana jest kompletnie miazga kanałowa z kanału korzeniowego zęba, a także nagromadzone toksyny. Całość zostaje osuszona i wypełniona odpowiednio dobranym materiałem biozgodnym w celu szczelnego zamknięcia światła kanału. W ten sposób bakterie nie mają możliwości dotarcia do wnętrza zęba. Na końcu procesu stosuje się wypełnienie materiałem kosmetycznym, gdy ząb jest już zaleczony.
Prawdą jest, że leczenie kanałowe może sprawiać dyskomfort, szczególnie że wymaga odpowiedniego czasu. Jednak w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych wykonuje się takie zabiegi bezboleśnie i sprawnie, dbając przede wszystkim o komfort pacjentów oraz prawidłowe efekty leczenia. Potwierdzeniem takiego podejścia do sprawy może być gabinet Dr. Baron w Opolu. Profesjonaliści służą konsultacjami na stronie www.drbaron.pl.
Leczenie kanałowe ma miejsce w przypadku poważnej choroby zęba, gdy bakterie doprowadziły już do nieodwracalnych zmian. Aby doprowadzić do takiego stanu trzeba zaniedbać wcześniej profilaktykę i rutynowe dbanie o zdrowie jamy ustnej. Jednak w takich przypadkach jest ratunek. Ostatecznie, ratunek jest także w momencie utraty zębów. Warto jednak pamiętać, by o zęby dbać odpowiednio zawczasu. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć.